Skąd wzięła się moda na aluminiowe profile okienne
Przez wiele lat aluminiowe profile okienne kojarzone były z budownictwem komercyjnym, z wieżowcami czy też z biurowcami. Aluminium było postrzegane jako materiał nienadający się do wykorzystywania w polskiej strefie klimatycznej. Od tamtego czasu jednak techniki produkcji i jakość materiałów znacznie się polepszyły pozwalając na wykorzystywanie aluminiowych profili okiennych w każdym rodzaju budownictwa. W tym co ciekawe, w budownictwie pasywnym. Profile aluminiowe są wykorzystywane głównie ze względu na swoją wysoką odporność i trwałość. Odpowiednio wyprodukowane i zamontowane profile okienne mogą służyć przez
naprawdę wiele lat.
Gdzie wykorzystuje się aluminiowe profile okienne
W dzisiejszych czasach aluminiowe profile okienne zobaczyć można w niemal każdym rodzaju budynku. W dalszym ciągu wykorzystywane są one głównie w dużych przeszklonych biurowcach i wieżowcach. Jednak coraz częściej można spotkać w domach rodzinnych. Wśród architektów niezwykle popularne stało się projektowanie budynków mieszkalnych z dużymi przeszkleniami zapewniającymi optymalny dopływ światła słonecznego do wnętrza mieszkania czy pokoju. Właśnie w takich domach najczęściej można spotkać się z przykładami zastosowania aluminiowych profili okiennych.
Nowoczesna technologia pozwala na projektowanie aluminiowych profili okiennych w niemal każdym stylu architektonicznym. W połączeniu z nieograniczoną niemal paletą barw oznacza to, ze aluminiowe profile okienne będą się wspaniale prezentowały w każdym rodzaju budownictwa.
Aluminiowe profile okienne wykorzystywane są jednak w każdym rodzaju budownictwa gdzie wymagane jest stworzenie dużego i wytrzymałego przeszklenia. Ten typ profili okiennych wykorzystywany jest także w wysokim budownictwie gdzie niezwykle istotna jest łatwość montażu przeszklenia. W takich wypadkach profile okienne z aluminium wykorzystywane są ze względu na swoją niewielką wagę.
Największe zalety aluminiowych profili okiennych
Aluminiowe profile okienne mają niezwykle wiele zalet. Przede wszystkim łączą one plastyczność ze sztywnością. Na początku procesu produkcyjnego stop aluminium jest niezwykle plastyczny, dzięki czemu możliwe jest stworzenie niezwykle wąskich paneli o nietypowych kształtach, po ukończeniu procesu stop aluminiów stop traci swoją plastyczność stając się niezwykle sztywnym materiałem. Sztywność aluminiowych profili okiennych pozwala na projektowanie przeszklonych konstrukcji bez potrzeby korzystania z dodatkowych wzmocnień.
Dodatkowo profile aluminiowe są też znacznie bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych niż profile wykonane z PCV czy drewna, znacznie trudniej od nich tracą swoją barwę pod wpływem promieniowania UV. W porównaniu z profilami drewnianymi nie wymagają tak częstej konserwacji.
Kolejną zaletą aluminiowych profili okiennych jest fakt, że znacznie zwiększają one bezpieczeństwo w budynkach, w których zostały zamontowane. Aluminiowe profile są odporne na działanie ognia i mogą zatrzymać jego rozprzestrzenianie się. Jeśli zaś w profilach zostaną zamontowane odpowiednie antywłamaniowe szyby i okucia to znacznie mniejszą się szansę na to, że intruzowi czy włamywaczowi uda się dostać do wnętrza domu.
Aluminiowe profile okienne są również dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na ograniczeniu rachunków za ogrzewanie. Nowoczesne aluminiowe profile posiadają niezwykle korzystny współczynnik przenikania ciepła co znaczy, że odpowiednio zamontowane profile niemal w ogóle nie wypuszczają ciepła z domu.