Zadzwoń+48 12 376 83 98+48 608 399 775
pl

04 czerwca 2020

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Współczynnik przenikania ciepła


Okna energooszczędne pozwalają ograniczyć straty ciepła. Jest to możliwe wówczas, gdy zachowują odpowiednie parametry. Najważniejszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła Uw, którego maksymalna wartość powinna wynosić 1.1 W/(m2•K). Współczynnik przenikania ciepła informuje, jaka ilość ciepła przenika w ciągu jednej sekundy przez 1 m2 okna. Przenikanie ciepła spowodowane jest różnicą temperatur, panującą pomiędzy wnętrzem domu, a otoczeniem. Na rynku dostępne są okna energooszczędne, których współczynnik Uw wynosi 0.9 a nawet 0.6 W/(m2•K).

Współczynnik Uw dotyczy całego okna i obejmuje wartość izolacyjną oszklenia Ug oraz wartość izolacyjną ramy okiennej Uf. Wartość współczynnika Ug w oknach energooszczędnych zależy od rodzaju gazu, wypełniającego komory tafli. Dla argonu wynosi ona 0,5 W/(m2•K), natomiast dla kryptonu 0,3 W/(m2•K). Warto mieć na uwadze, że pakiety szybowe okien energooszczędnych powinny składać się z trzech tafli, oddzielonych komorami. Przestrzenie pomiędzy taflami wypełnione są gazem szlachetnym, a ich szerokość zawiera się w granicach od 10 do 16 mm. Z kolei współczynnik Uf profili okiennych nie powinien przekraczać 1 W/(m2.K). Wewnętrzna szybka powinna być dodatkowo pokryta powłoką niskoemisyjną, która odbija część ciepła z wnętrza domu i redukuje w ten sposób straty energii cieplnej.

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej


Istotnym aspektem jest również współczynnik przepuszczalności energii słonecznej G. Jego minimalna wartość w oknach energooszczędnych to 50%. W tym przypadku zasada jest odwrotna niż przy współczynniku U – im większa wartość procentowa parametru przepuszczalności energii tym lepiej. Oznacza to bowiem, że do wnętrza domu przenika z zewnątrz więcej promieniowania cieplnego. Większy współczynnik G to większe zyski energii. W domach pasywnych wartość współczynnika przepuszczalności energii powinna wynosić nawet 55%. Możliwości ewentualnych zysków energetycznych są większe w przypadku okien plastikowych, w których można zastosować dodatkowe wypełnienia termoizolacyjne. Okna z PCW wypełnione są spienionym polistyrenem, a wzmocnienia stalowe zastąpiono w nich termoplastycznymi wkładkami.