17 maj Brak komentarzy Damian Blog

Wielu użytkowników okien zastanawia się, czy montować na fasadzie rolety zewnętrzne, jako dodatkowe wyposażenie okien. Przyjrzymy się temu zagadnieniu w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Rolety zewnętrzne instaluje się w celu zwiększenia ochrony pomieszczeń przed nadmiernym wpływem słońca i ogólnie temperatur oraz jako zabezpieczenie antywłamaniowe. Ich sposób działania jest prosty: montuje się je pod- lub natynkowo (niekiedy bywają też i zintegrowane z profilem okiennym), skąd są opuszczane i gdzie się zwijają. Konstrukcja zasłaniająca okno (tzw. kurtyna rolety zewnętrznej) zbudowana jest z paneli połączonych ze sobą systemem zawiasów (czasem również rygli), które przesuwają się po prowadnicach. W najniższym położeniu rolety konstrukcja kurtyny usztywnia się, a panele blokują. Do budowy paneli (w zależności od ich przeznaczenia) z reguły wykorzystuje się aluminium, PCV, drewno i stal nierdzewną. Mechanizm regulujący pracę kurtyny może być manualny (opuszcza i podnosi się ją ręcznie, np. przy pomocy korbki) lub automatyczny, wykorzystujący napęd elektryczny (w tym wypadku producenci wyposażają rolety zewnętrzne w możliwość ręcznej obsługi urządzenia). Czy zastosowanie rolet do ochrony okien w naszym domostwie ma zalety? Oczywiście! Przeczytajcie jakie.

Zalety rolet zewnętrznych

Wspominaliśmy już, że rolety zewnętrzne służą do ochrony pomieszczeń przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Instalacja rolet zewnętrznych ochroni również powierzchnie okien (a co za tym idzie – i wnętrze domu) przed nadmiernym wpływem niskich temperatur (zapewniając w ten sposób lepszy bilans energetyczny budynku, co przysłowiowo można odczuć w portfelu), wystarczy jedynie pamiętać, by regularnie opuszczać je o zmierzchu. Rolety zewnętrzne stanowią również dodatkową barierę dla hałasu oraz stanowią dla intruzów utrudnienie przy próbie sforsowania okna. Nie można również zapomnieć, że rolety mogą mieć dla naszej elewacji także znaczenie dekoracyjne, podnosząc estetykę otoczenia.