18 cze Brak komentarzy Damian Blog

Okna pasywne to okna, które stosuje się w budownictwie pasywnym. Polega ono na tym, by dom była jak najbardziej energooszczędny. Do jego ogrzewania używa się m.in. promieniowania słonecznego, a nawet ciepło wytwarzane przez domowników i sprzęt AGD i RTV. Zadaniem okien jest to ciepło zatrzymać w domu. Za okno pasywne uważa się okno, które ma współczynnik przenikania ciepła Uw poniżej 0,8 W/m2K. Okna pasywne zazwyczaj mają większą głębokość ram – od 88 do 120mm. Najchętniej wybieranymi oknami pasywnymi są okna z PCV. Zapewniają one szczelność, uniemożliwiają powstawanie mostków termicznych, a przy tym są stosunkowo tanie.

Jak zbudowane jest okno pasywne?

Wybierając okno pasywne należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy: rodzaj szyby zespolonej, rodzaj ramki międzyszybowej i izolacyjność ramy. Od szyby zespolonej wymaga się, by miała potrójne oszklenie wypełnione szlachetnym gazem. Ramka z kolei nie powinna być wykonana z aluminium, ponieważ może wtedy tworzyć mostek cieplny. Lepsze w tym przypadku są ramki wykonane z tworzyw sztucznych. Dobre firmy oferują różnego rodzaju okleiny i nakładki, które imitują drewno lub aluminium.

Czy warto?

Czy warto jest montować okna pasywne w domu? Zdecydowanie tak. Inwestycja zwraca się w ciągu maksymalnie 10 lat w przypadku domów ogrzewanych prądem lub innym drogim paliwem. Okna nie pozwalają na utratę ciepła, a wręcz dogrzewają dom wykorzystując promieniowanie słoneczne. Okna pasywne są tym skuteczniejsze, im bardziej pasywna jest cała bryła i ustawienie domu na działce. Dzięki oknom pasywnym udaje się znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, a jeśli chodzi o ich wygląd, w niczym nie ustępują tradycyjnym oknom. Producenci oferują wiele modeli i kolorów okien, z pewnością każda osoba budująca dom lub robią remont znajdzie coś dla siebie. Szukając okien pasywnych warto zdecydować się takie, które posiadają certyfikat potwierdzający ich energooszczędność. Dzięki niemu mamy gwarancję, że okno będzie spełniało swoje funkcje.